Jiří Rostecký Blog mladého podnikatele

Zobrazit rubriky

Při plánování realizace projektu myslete na to, že nikdy nevymyslíte vše

2. 11. 2013

Nemám rád plánování projektů, ale furt je plánuji. Něco mě napadne, začneme to realizovat a za pár dní zjistíme, že to stejně nemůžeme stihnout. Vždycky se objeví strašně moc komplikací, problémů, zádrhelů a třeba nás napadnou i nějaká vylepšení. Projekt na týden se tak může protáhnout třeba na měsíc a nedá se s tím nic dělat.

Není to o naší neschopnosti ani o rychlosti práce. Je to spíš o její nevyzpytatelnosti. Zrovna finišujeme několik projektů a když se tak ohlížím, vybavuji si, jak jsem jejich realizaci tipoval tak na týden a jak jsem jsem je chtěl spustit už někdy před měsícem. Jenomže se v průběhu prací objevily komplikace, přišlo se na nějaké problémy a opět se všechno protáhlo.

Na jednu stranu je to chyba z hlediska nějakého time-managementu, protože si rozvrhnete práci a následně musíte vše měnit, ale na druhou projekt zase vylepšíte, vychytáte na něm mouchy a uděláte ho celkově lepším.

Ve firmě jsme začali z vysoka. Hodně projektů, nové plány, velké vize. Začali jsme vše realizovat a náš záběr je teď docela velký. Když už to vypadá, že nějaký projekt spustíme, začneme jej testovat a najdeme řadu chyb, které jsme předtím neviděli. A nebo nás napadne nějaké vylepšení, co nás původně nenapadlo. Takže pracujeme dál a občas si říkám, že s našimi nároky ty projekty nikdy nespustíme 🙂

Plánovat projekty tak zkrátka nemá cenu. Alespoň z mého pohledu ne. Mohu si říci, že danou věc uděláme do určitého data nebo že to příští týden stoprocentně spustíme, neměl bych s tím počítat. Často si toho všímám i u klientů, kteří nám dají svoje deadliny, my je splníme, ale už není prostor na nějaké testování, které většinou odhalí něco, co by se dalo udělat jinak, lépe a podobně.

Právě to podle mě dělá z projektu projekt. Nikdy totiž nedokážete vše vymyslet na začátku a až postupně zjistíte, že něco je nesmysl, něco jste nedomysleli a něco je třeba úplně zbytečné.

2. 11. 2013

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?