Jiří Rostecký Blog mladého podnikatele

Zobrazit rubriky

Ještě mi nebylo 18 let a chci si založit e-shop. Co mám dělat?

31. 7. 2017

Na e-mail mi chodí spousta dotazů od začínajících podnikatelů nebo lidí, kteří už podnikají, ale zrovna řeší nějaký problém. Některé z nich chci vybrat i jako téma pro nové články na blog. Tady je jeden z nich:

eshop-18

Občas se mezi dotazy nachází zprávy od lidí, kterým třeba není ani 18 let. Dělá mi radost, kolik mladých lidí přemýšlí o podnikání a chce vytvářet nové hodnoty. Začátky ale bohužel nemusí být snadné.

Jak vyřešit živnost, účetnictví a smlouvy?

První problém, který musí řešit, je založení živnosti. Pokud jim ještě nebylo ani 18, situace se pro ně výrazně zkomplikuje. Naštěstí už dnes existují zákonné cesty, kterými se mohou vydat a od podnikání je neodradí. Návodů a různých doporučení je plný internet, já ale radím něco úplně jiného.

Negooglete, ale vyhledejte odborníka. Na internetu najdete spoustu článků, které zodpovídají vaše otázky, ale dokážete posoudit jejich pravdivost? Jsou aktuální? Nejsou pro vás příliš složité?

Stejně tak můžete hledat rady u zkušenějších podnikatelů, ale jste si jisti tím, že vám dokáží poradit správně (nejspíš si živnost zakládali už před mnoha lety, kdy byla jiná legislativa než dnes) a dokáží vám dát ucelené informace?

Já dnes tyto záležitosti nekonzultuji s nikým jiným než s právníky a účetními. Vybírám je opravdu pečlivě a snažím se o to, aby měli aktuální a správné informace, což je u obou poměrně náročné (zvláště v této době, kdy se jen za posledních pár let změnil Občanský zákoník, přibylo kontrolní hlášení, EET a spousta dalších povinností).

Náklady na konzultace nebudou vysoké. S takto začátečnickými problémy vám poradí poměrně rychle, ale především vám doporučí, co je zrovna pro vás nejlepší. Budete tak mít relativní jistotu, která rozhodně bude větší než u lidí, kteří se tomu nevěnují naplno.

TIP 1: Na Mladém podnikateli vytváříme právní tipy s Dostupným advokátem. Vybíráme témata, která jsou jasná, konkrétní a měla by být aktuální delší dobu. Začít můžete třeba právním minimem, které by měl znát každý podnikatel.

TIP 2: Na účetnictví využívám společnost MIVO. Každý měsíc jí pošlu veškeré účetnictví a ona mi vše zařídí. Pomáhají malým i velkým živnostníkům a firmám a dokáží skvěle poradit. Rád jim dělám reklamu všude, kudy chodím, protože jejich služby jsou opravdu nadstandardní. Klidně mi napište, rád vám u nich otevřu dveře. 🙂

Jak začít podnikat na internetu?

Mám poměrně komplikovaný pohled na to, co je nejlepší začátek podnikání na internetu. Na jednu stranu bych všem doporučil nechat se zaměstnat v nějaké firmě, která podniká v podobném oboru, a nasbírat první praktické zkušenosti. Na druhou stranu já přesně tohle neudělal a začal jsem podnikat rovnou při škole. Sice jsem hodně věcí pokazil, ale získal jsem cenné zkušenosti a kontakty, které bych asi v zaměstnání nezískal.

Hodně lidí ale hledá rady tam, kde je nejspíš nenajde. Konec konců ani ten e-mail, který jsem zveřejnil nahoře, není určený mně. Na právní a účetní otázky neumím odpovědět, protože pro to nemám kvalifikaci. E-shop jsem nikdy neprovozoval a s tím, v čem chce autor podnikat, nemám praktické zkušenosti. Proto mohu doporučit především toto:

Jak si vytvořit e-shop?

E-shopování je dneska velmi náročné. Vytvořit si nový e-shop nikdy nebylo snadnější, ale vytvořit e-shop, který bude profitovat a bude růst, rozhodně jednoduché není. Hodně začátečníků věří různým mýtům a e-shop vidí jako web, který prodává nějaké produkty, které možná budou mít v obýváku. Ale…

Před dvěma lety jsem natočil rozhovor s předsedou Asociace pro elektronickou komerci Janem Vetyškou o tom, co obnáší provoz vlastní e-shopu. Pokud vás jeho odpovědi neodradí, máte naději. Čeká vás ale opravdu hodně práce, a proto systém, na kterém za pár minut naklikáte vlastní e-shop, zatím neřešte. Zaměřte se na úplně jiné věci.

Tipy na moje videa, která vám na začátku pomohou:

Další videa najdete zde. Jsou dostupná i jako MP3 a podcast na iTunes.

Pokud byste si ani teď nevěděli rady, napište mi a rád vám pomohu nebo poradím. A nebo vám doporučím někoho, kdo vám pomůže lépe než já.

Držím palce!

31. 7. 2017

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?