Jiří Rostecký Blog mladého podnikatele

Zobrazit rubriky

Jak začít natáčet vlastní videa? A proč se na to možná vykašlat?

10. 2. 2016

Kuba Čižmař na svém blogu vydal super článek. V Bojíte se stoupnout si před kameru? píše o tom, jak sám začal natáčet videa a předává doporučení ostatním. V tomto článku bych rád pár doporučení předal i já.

Video nemusí být ideální formou

Mám trochu obavy z toho, jak se o video formátu v Česku mluví. Přijde mi, že máme často ve zvyku nechat se unášet aktuálními trendy, a to naprosto bez rozmyslu. Video mi někdy připomíná Facebook – o něm také mnozí říkají, že ho musí dělat všichni. Přitom to není pravda.

Video je formát, který s sebou nese spoustu negativ. Rozhodně je hůře zpracovatelný než psaný text (ve většině případů ano). Jeho produkce vám pravděpodobně zabere více času. Je důležité, jak bude video vypadat, a ne vždy stačí na sebe jen namířit mobil. Velmi rozhoduje to, jak mluvíte, jak vypadáte a co na vás vidí ostatní (mě kritizuje furt někdo – za projev, za vlasy apod.).

Video je na druhou stranu velmi super a já si ho moc oblíbil. Může být osobnější než psaný text, dává vám zcela nové možnosti a dá se využít i mnoha způsoby. Při analýzách Mladého podnikatele jsem se ale velmi často setkal s názory, že:

Zkrátka to není o tom „dělejte video“, ale o „rozmyslete si, zda je pro vás video to pravé“. Než se do něj pustíte, zkuste promyslet tyto věci:

Kromě těchto otázek bych se ptal na spoustu dalších. Zmínit bych chtěl ale ještě jednu: Dokážete nabídnout něco nového? Dneska chce videa natáčet každý. Každý týden vidím někoho, kdo začíná s videem pracovat. Sám pomáhám několika firmám a živnostníkům a radím jim, jak začít, ale předem se ptám, zda přinesou něco nového a zda bude mít smysl se na to dívat.

TIP: Toto je seznam 12 nejlepších článků a videí za rok 2015. Neměly by vám uniknout

Jak s natáčením začít?

Víte, jak dnes natáčím videa já? Úplně jednoduše. Mám 3 kamery, 2 světla a 2 nahrávací zařízení. Sbalím to do kufru, přijedu za hostem, rozbalím to, nastavím a natáčíme. Žádná věda. V minulosti jsem měl obrovské studio s nepřenosnými fotoaparáty, které byly těžké, zbytečně složité a vše bylo zkrátka nastaveno hodně špatně a nepoužitelně.

Předělal jsem to tak, abych byl mobilní, mohl za hosty vycestovat a aby mi tvorba videa dala co nejméně práce. Například mi zbytečně komplikovalo a prodražovalo postprodukci to, že jsem natáčel na 3 kamery ze 3 úhlů pohledu. Snížil jsem to na 2 úhly (+ 1 kamera je záložní) a postprodukce mi zabere podstatně méně času i práce. Diváci to nepoznali, resp. se nikdo neozval.

Jsem zastáncem toho, že v marketingu se mají věci dělat jednoduše. Že musíme hledat co nejjednodušší cesty, jak něčeho dosáhnout. A to platí i pro video.

Jsem moc rád, že vznikají nová a nová videa. Že další a další firmy a jednotlivci začínají natáčet. Má to totiž za důsledek to, že je to motivuje tvořit obsah. Obsah, který může být pro lidi inspirací, motivací i zábavou. Moc bych si přál, aby videí vznikalo stále více a aby se více šířilo vzdělání, know-how a zábava. Video je pro to skvělý formát.

Pokud s videem začínáte, klidně mi napište, moc rád to s vámi proberu. A přečtěte si Kubův článek s jeho zkušenostmi.

10. 2. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?