Jiří Rostecký Blog mladého podnikatele

FOTO: Podívejte se do studia MladýPodnikatel.cz

10. 7. 2016

Chcete vidět, jak vznikají rozhovory Mladého podnikatele? Co všechno je v tom mém slavném studiu? V tomto článku vám ukážu, jak to vypadá za kamerami a jak vypadá celé studio z nadhledu.

K mému studiu se váže velký příběh. Je to už druhé studio, ve kterém natáčím. V tom prvním jsem udělal chybu – investoval jsem spoustu peněz do profi vybavení, krásných plachet na pozadí a do spousty dalších věcí, které se později ukázaly jako zbytečné. A co víc, začaly mi zásadně komplikovat práci.

Proto jsem celé studio zrušil a začal budovat nové. Nejdříve jsem jezdil přímo za hosty, takže jsem potřeboval lehké kamery, stojany i světla. Pak jsem konečně našel vhodné prostory a mohl jsem nakoupit už těžší vybavení, které stojí stále na stejném místě.

Studio vzniká postupně. Už neinvestuji velké částky a vše si řeším dost punkově. Snažím se investovat tak, aby si Mladý podnikatel vše zaplatil a aby se rozhovory rozvíjely společně s ním. Je snadné narvat statisíce do lepší výbavy a bude to na oko vypadat lépe, ale výsledek bude při nejmenším podobný.

Neustále proto hledám kompromisy mezi tím, co je možné a co stačí. Mohl bych dnes mít podstatně lepší vybavení, ale přineslo by to Mladému podnikateli a jeho uživatelům takovou hodnotu, aby se do něj vyplatilo investovat? Zatím ne. Proto pracuji s tím, co mám, investuji do řešení problémů a do rozšíření svých možností – třeba, abych mohl natáčet kdykoliv, abych mohl natáčet s více hosty, aby se dala videa rychleji vypublikovat apod.

Nečekejte tedy, že uvidíte profesionální studio jako z televize Nova. Uvidíte vlastně stůl, dvě židle a několik stojanů se světly a s kamerami kolem. Důležité ale není to, co vidíte za kamerami, ale co se odehraje před nimi. A do toho investuji přednostně.

Tak se podívejte:

mladypodnikatel-studio

1. 2 kamery, které zabírají mne i hosta
Stalo se mi to zatím jednou. Při natáčení se vypla kamera a jelikož si vše natáčím sám a za kamerou mi nikdo nestojí, zjistil jsem to až po natáčení. Naštěstí jsem předpokládal, že se to jednou stane, a proto mám v celkovém záběru ještě jednu náhradní kameru, která rozhovor s Michalem Fintou v Dáme jídlu zachránila.

2. Kamera s detailem na hosta
Detail na hosta je důležitý. Diváci se díky němu s hostem více seznámí. Velká část diváků se reálně dívá jen na prvních několik minut videa, aby viděli, jak se host chová, jak vypadá apod. Tato kamera jim to umožňuje. Mně zase dává prostor se chvílemi podívat, zda všechno běží, aniž by to divák viděl. Náhradní kameru zde nemám, pokud by vypadla, nic tak strašného by se nestalo, jako kdyby vypadla kamera se záběrem na mne i hosta.

3. Zatemněná okna
Rozřezané krabice nalepené v oknech. Proč? Protože potřebuji tmu. Díky tmě mohu natáčet v jakoukoliv hodinu a za jakéhokoliv počasí. Obraz bude vždy stejný. Pokud by do místnosti proudilo světlo, poznali byste to na kvalitě obrazu, protože by jeho zbarvení bylo vždy jiné.

4. Velké reflektory
Místnost dokáží skvěle rozzářit dva hlavní reflektory, díky kterým jsme s hostem dobře nasvíceni a vy nás nevidíte v šeru. Pokud by tyto reflektory nebyly, obraz by zdaleka nebyl tak kvalitní, i když řada hostů znervózní, když je poprvé rozsvítím. 🙂 Reflektory se nabíjí ze sítě, takže mohu natáčet klidně 24/7.

5. Malé reflektory
Malé reflektory mám spíše z historických důvodů. Cestoval jsem s nimi za hosty. Pomáhaly mi vylepšit světlo při natáčení v terénu. Dnes maximálně rozhání stíny na zdech a pomáhají mi natáčet detailní záběry – třeba, když host něco přinese.

6. Akustické pěny
Zvuk je pro mě větší prioritou než obraz. Právě proto jsem se zaměřil jako první na něj a po zdech rozsvěsil akustické pěny. Bohužel kvůli stáří budovy, ve které natáčím, nemohu do zdí vrtat. Proto jsem je pouze zavěsil, a proto je vidíte v takovém divném „oblouku“. Díky nim ale můžete slyšet podstatně kvalitnější zvuk, než jaký byste slyšeli bez nich.

7. Stůl
Stůl jsem vybíral tak, aby ničím nepřitahoval pozornost. Klasický stůl tmavé barvy. Výhodou je, že se dá roztáhnout, proto mi umožňuje do budoucna natáčet s více hosty. Není skleněný, díky čemuž neslyšíte velké ostré rány, když já nebo host pokládáme skleničku s pitím. Na stole si za pravou rukou nechávám nahrávací zařízení na zvuk – mohu je občas zkontrolovat a vidím na nich, jak dlouho už nahráváme.

8. Rádoby moderátor
Občas se mě někdo zeptá, proč mám na sobě sako, když je host v kraťasech a triku. Odpovídám jednoduše – kdyby přišel v obleku a kraťasy jsem měl na sobě já, vypadalo by to vůči němu neuctivě. Právě proto se snažím udržovat vždy „neutrálně“, což v tomto případě košile se sáčkem a džíny splňují. Nemusím tak řešit, jak asi host přijde oblečený a co si vezmu na sebe já.

9. Příprava
Za rok a pár měsíců natáčení jsem vyzkoušel několik způsobů přípravy na natáčení. Měl jsem tablet, notebook, notýsek, ale nakonec jsem zůstal u prostých papírů. Nemám na nich přesné znění všech otázek a nečtu je postupně tak, jak jsem si je připravil. Mám připraveny pouze základní body, které chci s hostem projít, vlastní poznámky a otázky, které jsou opravdu důležité. Vláďa Klaus napsal hezký článek o tom, jak natáčení rozhovoru s ním probíhalo.

10. Za kamerou
To, co je před kamerou, samozřejmě není všechno. Za kamerou jsou skříně plné nářadí a různých nástrojů, jsou tam skleničky, pití, ale třeba i klimatizace nebo moje věci na převlečení (není nic horšího, než když se před natáčením na obědě pokecáte 🙂 ). Také je tam židle, kde občas sedí někdo, kdo přišel s hostem.

Proč je tam bílé pozadí?

Častou otázkou je i to bílé pozadí. Proč je bílé a proč tam není? Protože nevím, co. V tomto studiu jsem začínal s knihovnou – na pozadí byly skříně s knihami.

stare-studio-mp

Verze 1 nového studia. V nové verzi už zmizela knihovna, zmenšil se stůl a změnilo se zbarevní obrazu. Myslím, že pokrok je zřetelný, i když je stále, na čem pracovat…

Diváci si stěžovali, že mně i hostovi splývají obličeje s knihami a že je to ruší. Proto jsem knihovnu dal pryč a přemýšlel jsem, co dát místo ní. Tapetu? Jakou? Kytku? Vážně? Přemýšlel jsem nad tím opravdu dlouho, až jsem si uvědomil, kolik mi to žere energie, kterou bych mohl investovat do něčeho jiného. A to jsem také udělal. Pozadí je bílé, nikdo to neřeší, nikoho tam nic neuráží a je to maximálně neutrální, ať už pozvu kohokoliv.

Dalším důvodem je více možností využití studia. Moderátorem se nestanete tím, že si sednete před kameru, ale tím, že se v moderování neustále zdokonalujete. Vymyslel jsem proto službu, kterou poptal třeba server Peníze.cz. Natáčím pro ně krátké videorozhovory o finančních startupech a na pozadí videa jim mohu postavit jejich roll-upy, což vřele uvítali. Kromě nových zkušeností tak získám i vedlejší příjem, který mohu investovat do rozvoje Mladého podnikatele. První video pro Peníze.cz (zatím ještě z terénu) můžete vidět zde.

Pár zajímavých informací:

Jiří Rostecký

Punk pokračuje. Klimatizace nemá vývod ven, takže ji vtipně strkám z okna. Už ale řeším možnost udělat vývod přímo do okna, jen to nejde tak rychle.

Co je na tom všem těžké?

Upřímně, vůbec nic. Na té fotce nevidíte nic, co by nedokázal kdokoliv. Sice je těžké dobře nastavit světla, pohrát si se zvukem, umět poladit kamery a stojí to spoustu času a peněz, ale dá se to udělat.

Na Mladém podnikateli je podstatně víc daleko těžších věcí. Je těžké vytvářet rozhovory, na které se lidé budou chtít dlouhodobě dívat a kterým budou opakovaně věnovat svůj cenný čas. Je těžké získat si jejich důvěru, kterou neztratíte ani v případě, že se vám rozhovor nepovede. Je těžké orientovat se v tak širokém spektru témat, kdy ráno natáčím o digitálním nomádství, odpoledne o hledání nových lidí do firmy a večer o HTTPS.

Taky je hodně těžké jim ten obsah vůbec ukázat. Vytvořit ho je jedna věc. Umět ho zpropagovat ta druhá. Zvláště v cílové skupině, ve které jsou podnikatelé, marketéři, manažeři a další lidé, kteří v zásadě nemají příliš času nazbyt a potřebují se věnovat jen důležitým věcem a svým rodinám.

A samozřejmě je těžké v tom najít byznys. Mladý podnikatel je web s malou cílovkou, těžko bude mít astronomickou návštěvnost a z mých rozhovorů víte, že i weby s milionovou návštěvností se nedokázaly pořádně uživit. Mladému podnikateli se to zatím daří, ale stejně jako v každém byznysu je to o hledání nových cest, zvažování všech investic a tvrdém určování vlastních priorit.

Na vytvoření studia a nahrání rozhovorů není těžkého nic. Těžké je to všechno kolem – to, díky čemu nový obsah vzniká a díky čemu vy o něm víte, proč čtete tento článek a třeba si budete chtít přečíst i ten další.

Přečtěte si 7 důvodů, proč je toto léto na Mladém podnikateli nejzajímavější

10. 7. 2016

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?