Jiří Rostecký Blog mladého podnikatele

Zobrazit rubriky

Moje přednáška pro ICM Prostějov: Co ti brání v podnikání?

10. 9. 2014

Přesně 4 dny po oslavě prvních narozenin naší firmy iParťák jsem měl možnost přednášet na akci ICM Prostějov s názvem „Co ti brání v podnikání?„. Tato akce byla určena studentům třetích a čtvrtých ročníků středních škol. Pro mě to bylo úplně poprvé, co jsem měl přednášet před cizími lidmi. Navíc na téma, které je poměrně záludné a složité.

Zpátky před tabulí

Cílem akce totiž bylo studentům říci, proč by měli podnikat, jaké jsou v jejich vstupu do podnikatelského světa bariéry a jakou mohou dostat podporu od státu. Na mně bylo přednést svůj příběh, ale přiznám se, že jsem to trochu obešel a místo toho se věnoval obecným mýtům, proč nepodnikat. Přišlo mi to zajímavější, navíc 45 minut mluvit jen o sobě by mne asi dostalo na úroveň uspávačů hadů. 🙂

Společně se mnou přednášelo dámské duo z NetStepu a kluci z Frigida. Přednášky byly celkem 3 a dělily se do dopoledního a odpoledního bloku. V tom dopoledním jsme všichni „tři“ mluvili současně, studenty jsme si rozdělili do tří skupin po cca 35 členech a co jsem tak zjistil, tak jsem samozřejmě já mluvil nejdýl. 🙂  Odpoledne se mohla zúčastnit veřejnost, které sice moc nepřišlo, ale přeci jen pár lidí ano. Jeden student se dokonce vrátil na mé doporučení a bylo mi řečeno, že jiný host říkal, že přišel kvůli mně, což mě motivovalo ještě víc.

Na přednášku jsem se připravoval několik dní, protože jsem měl docela strach. Věděl jsem, že budu přednášet studentům, kteří nechtějí podnikat, o tom, proč by podnikat měli. Navíc jsem měl velkou trému, protože nesnáším mluvení před cizími lidmi, a proto to pro mne byl velký krok mimo komfortní zónu. Nakonec jsem ale byl překvapen, všichni diváci byli klidní, poslouchali pečlivě a nerušili, dokonce jsem rozdal několik vizitek těm, co budou chtít ještě pokecat o svých začátcích, a konec konců jsem si také připomněl, jaké to je stát před tabulí. Tentokrát ale ne v roli studenta.

Co nám brání v podnikání?

Do akce jsem byl přizván ICM Prostějov, což pro mne byla obrovská čest. Jelikož jsem hodně přemýšlel, jak se s tématem poprat, dal jsem nakonec dohromady nějaké základní překážky, kvůli kterým řada lidí podnikat nezačne, a ty proložil praktickými informacemi nejen o sobě, ale dokonce i o jiných úspěšnějších podnikatelích. Jelikož jsem čerpal z rozhovorů na Mladém podnikateli, bylo to pro studenty ještě více praktické a mohli si tak lépe představit, jaké to podnikání ve skutečnosti je.

Vycházel jsem také z různých statistik, průzkumů a dat, která jsem našel na internetu. Dostal jsem velice obecné zadání, ale obecný jsem být nechtěl. Věděl jsem, že pokud mám studenty zaujmout, nemohu povídat nicneříkající fráze, ale musím jít do detailu a nejlépe vše na něčem dokázat. Takže se mohli dozvědět např. to, jak jsme financovali vybavování kanceláří, jak naše firma řeší účetnictví, jak jsme firmu vůbec zakládali, jak máme nastavené interní procesy a třeba i to, jaké jsme doposud museli řešit největší problémy.

Vše jsem shrnul do několika bodů, při jejichž sestavování jsem vycházel i z dotazů našich čtenářů na Mladém podnikateli a z vlastní zkušenosti.

Na otázku, co nám brání v podnikání, jsem tedy odpověděl jednoduše – jsme to my sami. Neznám firmu, která by zkrachovala kvůli složité administrativě. Naopak znám řadu podnikatelů, kteří se nikdy nezaobírali otázkou, zda je u nás vhodné prostředí pro rozjezd podnikání. A všichni to prostě zkusili. Měli jiné dispozice, jiné možnosti, jiné zázemí, jiné zkušenosti, nacházeli se v různých situacích a vstupovali do různých oborů a odvětví. Přesto do toho šli a dnes jsou úspěšní.

Moje přednáška měla za úkol studenty trochu motivovat, ale hlavně jim podat jiný pohled na to, co se často říká a co si různí lidé myslí. Měli za úkol vyplňovat nějaké formuláře se zpětnou vazbou. Co jsem slyšel, měl jsem samé jedničky, dokonce jsem viděl i pár podtržených! 😀 Doufám, že to snad někomu pomohlo a že jsem jim mohl sdělit něco zajímavého a inspirujícího. Byla to pro mne velká zkouška, ale snad se povedla.

Nezbývá mi než poděkovat Katce Opatrné, která vede ICM Prostějov a do akce mne přizvala, a celému jejímu týmu. Nenašel jsem jednu chybu, všechno sedělo, organizace byla skvělá, profesionální a v klidu by strčila do kapsy řadu jiných akcí pro podnikatele, kde vznikají zmatky a chaos. Moc rád jsem strávil den s Pavlou a Jarkou z NetStepu, což jsou neuvěřitelně fajn holky, a jelikož se přijel podívat i David Lörincz, který Jarce napsal, že mi nemá říkat, že přijedu (!), tak jsem rád viděl i jeho. Díky všem!

10. 9. 2014

Komentáře čtenářů:

Co na můj článek říkáte vy?